Ciekawostki o kotach …

Perła Annaru*PL®

Z historii

Około trzech tysięcy lat temu kot był już z całą pewnością udomowiony – dowodów na to dostarczają wykopaliska ze Starożytnego Egiptu. Nie wiemy natomiast dokładnie, kiedy rozpoczął się proces jego udomowienia. (…) Na pewno jednak kot nie został udomowiony przed zapanowaniem cywilizacji rolniczej (…)

„Dlaczego kot mruczy” Desmond Morris

Co ciekawego z książki tej dowiedzieć się jeszcze można? Otóż to, że pożytki płynące z kota człowiek docenił dopiero wtedy, kiedy przeszedł na osiadły tryb życia i zaczął uprawiać rolę. Wielkie spichlerze trudno było uchronić przed plagą szczurów i myszy.

Egipcjanie uważali koty za zwierzęta święte i za zabicie kota groziła kara śmierci. Balsamowano ich zwłoki i chowano w grobach. Na kontynent europejski, a dokładnie na Wyspy Brytyjskie koty sprowadzili Rzymianie. I tu również cieszyły się dużym szacunkiem.

W średniowieczu władze kościelne wypowiedziały kotom „świętą wojnę”, zwłaszcza kotom czarnym. Masowo palono je na stosach wraz z czarownicami. Do dziś niektórzy utrzymują, że czarny kot przynosi pecha. W Anglii jest przeciwnie, czarny to szczęście. Kot odzyskał już dziś wysoką pozycję społeczną. W wielu domach jest kochany i troskliwie pielęgnowany.

Nieprawdopodobne zdolności kotów

Obecnie nauka doceniła również koty… Ciekawie omawia ten temat w swojej książce Claire Bessant. (…) Od dawna opowiadane są historie o nieprawdopodobnych zdolnościach kotów w przewidywaniu katastrof czy też zmian pogody. Większość raportów dotyczy dziwnych zachowań kotów przed burzami, wybuchami wulkanów, trzęsieniami ziemi, czy też nalotami bombowców w czasie wojny. Znane są historie o kotach, wynoszących w bezpieczne miejsce swe kocięta z domu, który wkrótce miał zostać zniszczony przez powódź, lawę (…) I tak wiele raportów o niecodziennych zachowaniach kotów przed trzęsieniem ziemi w Kalifornii w roku 1979 spowodowało, że (…) obecnie w USA naukowcy zajmujący się sejsmologią badają zachowanie 200 gatunków zwierząt w tym kotów.

„Zaklinacz kotów” Claire Bessant

Zdrowie od kota

Istnieje wiele dowodów potwierdzających, że kot w domu wpływa pozytywnie na zdrowie właściciela. Niech ta świadomość będzie rekompensatą dla ludzi mających czworonożnych przyjaciół – są często oskarżani o to, że zanieczyszczają środowisko. Przeciwnicy trzymania w domu zwierząt będą żyć krócej! Dzieję się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, kontakt fizyczny ze zwierzęciem, zwłaszcza z kotem, redukuje u człowieka poziom stresu. Kot i człowiek wzajemnie działają na swój zmysł dotyku: człowiek głaszcze kota, a ten ociera się o niego całym ciałem.

Jeżeli człowiekowi pieszczącemu kota założyć elektrody połączone z monitorem- ten wykaże znaczne uspokojenie i wyciszenie organizmu ludzkiego. U badanych pacjentów stwierdzono spadek ogólnego napięcia i przejście w stan odprężenia. Stan pacjentów chorych psychicznie, którym pozwolono trzymać koty, znacznie się poprawił. Dobroczynny wpływ kota na człowieka nie polega tylko na oddziaływaniu przez dotyk. Stosunki kot – człowiek oparte są na jasnych i uczciwych zasadach, bez fałszu, dwuznaczności i niedomówień, jakie cechują stosunki międzyludzkie. Dlatego obcowanie z kotem może stanowić lekarstwo dla naszej duszy, nieraz okaleczonej i zbolałej z powodu krzywd doznanych od ludzi. Wielu z nas nabrało trwałych kompleksów i urazów, straciło zaufanie do bliźnich. Przyjaźń z kotem pomaga odzyskać równowagę psychiczną, wyzbyć się podejrzeń i znów zaufać ludziom. Mało tego, przeprowadzone w USA badania dowiodły, że posiadanie kota przez pacjentów, których stres doprowadził do stanu przedzawałowego lub zawału- decydowało o przeżyciu. Obcowanie z tym miłym i inteligentnym stworzeniem wpływa, bowiem na obniżenie ciśnienia krwi i uspokaja skołatane serce.

„Dlaczego kot mruczy” Desmond Morris

Gorąco zachęcam do poczytania tych dwóch wspomnianych pozycji. Jest tam wiele ciekawych opowieści o kotach, o tym, jakie są, jak je zrozumieć i jak o nie dbać, jak rozwiązywać pojawiające się problemy. Jak je kochać i jak sprawić, by nas kochały…

Zrozumienie kota i jego zachowań pozwoli nam na zdecydowanie lepszy kontakt z nim w życiu codziennym.